Nikt nie lubi egzaminów, ponieważ są one w większości wypadków związane ze strachem i stresem. Uzasadnienie tego jest dość proste, odczuwamy strach przed nieznanym, boimy się niepowodzenia (Co sobie pomyślą inni?) i ewentualnych konsekwencji.

Przedstawiamy kilka rad, jak przezwyciężyć stres przed, w czasie i po egzaminie.

Przede wszystkim pomyśl o egzaminie jeszcze przed wyborem ośrodka szkolenia. Solidne przygotowanie w dobrej szkole jest gwarancją spokoju przed egzaminem.

Jeśli idziesz na egzamin i myślisz, że może się udać, to wiedz, że na pewno uda Ci się, ale stracić forsę wyłożoną na egzamin.

Analizuj i omawiaj z instruktorem ostatnie lekcje jazd szkoleniowych. Jeśli instruktor powie Ci , że powinieneś dokupić parę godzin jazdy , zaufaj mu. W końcu wybrałeś dobrą szkołę która po prostu chce przygotować Cię do bezpiecznego korzystania z cacka jakim jest auto.

Termin egzaminu nie powinien kolidować z wydarzeniami z życia zawodowego lub prywatnego jak np. egzaminy w szkole lub w pracy, ani innymi stresującymi sytuacjami w życiu prywatnym.

PRZED EGZAMINEM

Przed egzaminem nie myśl wyłącznie o nim.

Jeśli stres może przyjąć formy ekstremalne, spróbuj sobie pomóc środkami naturalnymi (np. Neospasminą) przy tym ważne jest abyś przyjął właściwą dawkę leku i wypróbował go na kilka dni przed egzaminem, aby upewnić się co do jego działania.

Pamiętaj – środki uspokajające mogą ograniczyć zdolność koncentracji i opóźnić czas reakcji.

Na dzień przed egzaminem zajmij się czymś co sprawia ci przyjemność i odwróci myśli od egzaminu.

W dniu egzaminu bądź wypoczęty, w żadnym wypadku nie pij napojów alkoholowych, a w noc poprzedzającą dzień egzaminu nie szalej na dyskotece ani też nie ucz się – przecież wszystko już umiesz !

Nie zapomnij o śniadaniu. Zaburzenie krążenia, gdy jesteś na czczo, może skutkować katastrofą ekologiczną.

W CZASIE EGZAMINU TEORETYCZNEGO:

 • Przeczytaj pytania uważnie i powoli, aby je dobrze zrozumieć i niczego nie przeoczyć.
 • Nie wpadaj w panikę, jeśli ktoś wcześniej zakończy egzamin, bo to nie znaczy, że nie zdążysz.
 • Odpowiadając na pytania pamiętaj, że pierwsza myśl jest zwykle najlepsza.

W CZASIE EGZAMINU - PRAKTYCZNEGO:

 • Przede wszystkim pamiętaj, że egzaminatorzy to też ludzie, a więc nie są tacy źli jak się o nich mówi.
 • Nie przyjmuj uwag zbyt osobiście, bo praca egzaminatora polega na wskazywaniu błędów jak też i dostrzeganiu pozytywów.
 • Nie traktuj zbyt serio historyjek o egzaminatorach, które są zwykle mocno przesadzone.
 • Nie denerwuj się swoją niezręczną i niepewną jazdą, opanowanie i spokój są atutem kierowcy.
 • Tak prosta czynność jak kilka głębokich oddechów, które regulują puls i dostarczają więcej tlenu do mózgu, pozwoli zapanować nad nerwami.
 • Jazda egzaminacyjna to nic nowego i niezwykłego, jedź tak jak cię tego uczono w czasie jazd szkoleniowych

PO EGZAMINIE

W trakcie praktycznej części egzaminu może się zawsze zdarzyć coś nieprzewidzianego, ponieważ jazda odbywa się wśród innych użytkowników drogi, którzy również popełniają błędy!

  Jeśli egzamin praktyczny zakończy się niepowodzeniem, nie należy popadać w przygnębienie ponieważ:
 • Oblanie egzaminu nie ma nic wspólnego z brakiem inteligencji. A tym jak zareagują na to inni nie powinniśmy się przejmować.
 • Przecież chodzi tylko o jedną jazdę! Oblanie jest denerwujące i zwiększa koszty prawa jazdy, ale niepowodzenie na innych egzaminach ma poważniejsze konsekwencje.
 • Nie zdanie egzaminu ma również swoje dobre strony: następny raz nie będzie już wielką niewiadomą, a to jeden powód do zdenerwowania mniej.

Kolorowanka Wychowanie komunikacyjne - apel do rodziców

Drodzy Rodzice !

W niezwykle szybkim tempie rośnie liczba wszelkiego typu pojazdów. Dlatego nauka właściwego zachowania w ruchu drogowym to dla naszych dzieci nie tylko poszerzenie wiadomości o otaczającym je świecie, ale i pomoc, która może uratować życie.

Więcej